Projekt Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Zespole Szkół Gminnych nr 2 w Małkini Górnej

W styczniu 2016 roku złożyliśmy opracowany jesienią 2015 roku wniosek o przystąpienie do projektu unijnego Erasmus+. Wniosek dotyczył mobilności kadry pedagogicznej i doskonalenia znajomości języka angielskiego.

W czerwcu 2016 roku otrzymaliśmy informację o akceptacji i przyznaniu funduszy unijnych na nasz projekt. Wedle jego założeń 2 nauczycieli wyjechało na kurs metodyczny do Oxford już jesienią 2016 roku. Wszystkie formalności związane z rezerwacją kursu języka angielskiego, lotu, zakwaterowania i wyżywienia organizowała koordynator projektu, dyrektor ZSG nr 2 w Małkini Górnej, pani Marta Jasionek.

Od 26.06. do 7.07.2017 roku grupa 8 nauczycieli z Zespołu Szkół Gminnych nr 2 w Małkini Górnej uczestniczyła w projekcie Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Wyjechaliśmy do Cork w Irlandii na dwutygodniowy kurs języka angielskiego. Zajęcia odbywały się codziennie od godz. 9.00 – 13.20. Czworo nauczycieli uczyło się w Cork English College, kolejna czwórka w Active Centre of English Training. Uczyliśmy się w różnych grupach o międzynarodowym składzie. Razem z nami szlifowali język angielski młodzi i starsi niemalże z całego świata. Zajęcia były bardzo intensywne, a dzięki codziennej pracy domowej i cotygodniowym testom, poczuliśmy się jak uczniowie.

Czas wolny poświęcaliśmy na poznawanie zabytków, kultury i obyczajów Irlandii, co również było założeniem naszego projektu. Codziennie po zajęciach zwiedzaliśmy Cork, natomiast w sobotę i niedzielę wybraliśmy się na całodniowe wycieczki, aby zobaczyć Cliffs of Moher nad Atlantykiem, Baby Cliffs, Rock of Cashel, Blarney Castle, Killkeny Castle. Byliśmy również w Cobh, gdzie Titanic wpłynął do ostatniego portu przed rejsem do Ameryki. Podróżowaliśmy pociągiem i autobusami, co było dla nas nowym doświadczeniem, bo ruch w Irlandii jest lewostronny. W Cork zobaczyliśmy Uniwersytet, Galerię Sztuki, Muzeum Masła, katedrę, kościoły. Słuchaliśmy tradycyjnej irlandzkiej muzyki, poznawaliśmy kuchnię, obyczaje i specyfikę życia w tym kraju. To prawdziwie „zielona wyspa”, gdzie prawie codziennie pada deszcz. Irlandia to bardzo przyjazny kraj pełen życzliwych, uśmiechniętych ludzi, gdzie mieszka wielu naszych rodaków.

Wróciliśmy z mnóstwem wrażeń i cennych doświadczeń. Warto było się trudzić, żeby napisać projekt i móc go zrealizować. Zachęcamy innych nauczycieli, inne szkoły, żeby również podjęli takie działania, bo naprawdę warto. Korzystajmy z funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na rozwój kadry edukacji szkolnej, szczególnie z małych miejscowości.