Jesteś tutaj: Start / Szkoła / Patron

Patron

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Po trzynastu latach funkcjonowania szkoły nadszedł czas na nadanie imienia. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, społeczność uczniowska i Rada Rodziców podjęli decyzję o wyborze Fryderyka Chopina na patrona szkoły. Dyrekcja naszej szkoły wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy. Wniosek został zaakceptowany.

W dniu 12 listopada 2009 roku, uchwałą Nr 193/XXXIV/2009 Rada Gminy, nadała Szkole Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej przy ulicy Leśnej 15, imię Fryderyka Chopina.

Przed całą społecznością szkolną stanęły nowe zadania: stworzenia projektu sztandaru szkoły, hymnu, przygotowanie scenariusza uroczystości, opracowanie monografii szkoły.

Uwieńczeniem starań wszystkich pracowników szkoły, społeczności uczniowskiej i rodziców będzie uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej imienia Fryderyka Chopina, która odbędzie się 14 maja 2010 roku.

Od tego dnia postać patrona – Fryderyka Chopina, o którym napisał Cyprian Kamil Norwid ,,Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”, będzie zawsze obecna w naszej szkole.

Jesteśmy dumni, że to historyczne dla nas wydarzenie zbiegło się z 200 rocznicą urodzin wielkiego muzyka i przypada w Roku Chopinowskim, który jest uroczyście obchodzony na całym świecie.

NASZ PATRON
FRYDERYK CHOPIN
1810 - 1849


"Rodem Warszawianin, sercem Polak, 
a talentem świata obywatel ..." 

C. K. Norwid


Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. U ważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, a także za wybitnego pianistę. Komponował utwory przeznaczone do gry na fortepianie, takie jak: mazurki, polonezy, walce, etiudy, fantazje i preludia. W muzyce Chopina zaczarowane jest piękno przyrody polskiej, a także tęsknota za krajem, gdyż większość swojego życia spędził poza Polską. Zmarł w 1849 roku we Francji. 
Od 1927 roku odbywa się w Polsce Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.