Nasza cypryjska przygoda

Wakacje kojarzą się nam zawsze z odpoczynkiem i czasem wolnym od zajęć szkolnych. W ramach realizacji programu Erasmus+ kolejna grupa nauczycieli z małkińskiej „dwójki”, wyjechała podczas wakacji uczyć się języka angielskiego, zdobyć nowe umiejętności, zwiedzić i poznać kulturę innego kraju.

Mieczysława Porucznik, Agata Rostkowska, Barbara Siwek i Jolanta Rydzewska wybrały kurs językowy w Englisch In Cyprus w Limasoll. Nasz pobyt trwał dwa tygodnie. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku, a weekend przeznaczony był na krajoznawstwo, turystykę i odpoczynek w pięknych, gorących i śródziemnomorskich klimatach.  W cypryjskiej szkole językowej stworzone były grupy kilkuosobowe, co sprzyjało bardzo dobremu kontaktowi  z lektorem, który posługiwał się pięknym językiem angielskim-brytyjskim. Jedynym językiem komunikacji był jęz. angielski. Na początku byłyśmy przestraszone. Okazało się że jest to zaleta, która mobilizowała nas do nauki języka i zdobywania umiejętności porozumiewania się nim w codziennych czynnościach, poznawania słownictwa, gramatyki oraz wymowy. Szkoła zadbała o pomoce dydaktyczne i  zaopatrzyła nas w podręczniki. Poziomy językowe i grupy do których trafiłyśmy zostały ustalone online jeszcze w Polsce. Nasz kurs językowy zakończyłyśmy testem, a otrzymane certyfikaty potwierdziły ukończenie nauki z pozytywnym wynikiem.

Weekend w szkole to zwiedzanie i poznawanie kraju, z czego nasza grupa skorzystała maksymalnie. Cypr jest wyspą, jest tam możliwość wypraw w góry, w których zimą, mieszkańcy mogą uprawiać narciarstwo.  Jest też wyjątkową wyspą pod względem podziału politycznego, gdyż część należy do Grecji, a część do Turcji. Podczas naszego pobytu skorzystałyśmy zarówno z wyprawy do górskiej wioski Omodos, rejsu statkiem do „Błękitnej Laguny” wraz z kąpielą,  jak również odwiedziłyśmy turecką część Cypru z doskonale zachowanym starożytnym amfiteatrem, akweduktami, piękną kolumnadą i gimnazjonem. Poznałyśmy całe południowe wybrzeże wyspy.

Wyjazdy tego typu są ciekawą inicjatywą, służą poszerzaniu horyzontów, poznaniu innych kultur, zwyczajów i życia innych narodów. Dziękujemy koordynatorowi projektu pani dyrektor Marcie Jasionek, za duży wkład pracy i pomocy na każdym etapie planowania i realizacji.

Mobilności zagraniczne sprzyjają odwadze w podejmowaniu różnorodnych działań na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. Ośmielają w działaniu, likwidują bariery językowe, wzmacniają poczucie własnej wartości oraz wzbogacają w wiedzę i umiejętności.

Po raz pierwszy brałyśmy udział w tego typu wyjeździe i stwierdzamy, że jest to bardzo dobry pomysł nauki języka, otwierania się na nową kulturę, kraj, ludzi i zwyczaje.

Autor: Autor: Agata Rostkowska – nauczyciel SP2 Małkinia Górna