Nasi uczniowie w Rumunii

30 marca 2019 roku, szóstka wybranych uczniów z projektu Erasmus+ o nazwie MOTIVATION-AUTHONOMY-SUCCESSFUL SCHOOLS, wyjechała do Rumunii na tydzień, gdzie reprezentowali naszą szkołę. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe oraz zawierali nowe znajomości z młodzieżą z innych państw. Z naszej szkoły pojechali:

• Aleksandra Perzan
  • Oliwia Kłusek
  • Klaudia Marchel
  • Maksymilian Kołota
  • Jan Przesmycki
  • Antoni Figoń

W projekcie wymiany młodzieży oprócz Polski wzięły udział Portugalia, Włochy, Turcja i Rumunia. Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili wiele zabytków i muzeów, dzięki czemu dowiedzieli się więcej o kulturze i historii Rumunii.

Pierwszego dnia o godzinie 7 rano wyjechaliśmy z Małkini. O godzinie 14 byliśmy już w Rumunii, w Bukareszcie, gdzie spędziliśmy jeden  dzień. W tym czasie mieliśmy możliwość zobaczyć imponującej wielkości Pałac Parlamentu i Plac Ludowy oraz zobaczyć piękno Bukaresztu nocą. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję podróżować tramwajem i metrem.

Następnego dnia udaliśmy się pociągiem do Krajowej - miasta, w którym spędziliśmy resztę wyjazdu. Droga była ciężka i długa, ale daliśmy sobie radę.

Trzeciego dnia nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników programu w małej rumuńskiej szkole we wsi Grozesti. Tematem przewodnim projektu była ochrona środowiska i edukacja pro-ekologiczna. Młodzież ze szkoły rumuńskiej przygotowała pokaz mody, podczas którego uczniowie zaprezentowali stroje zrobione z materiałów podlegających recyklingowi. Uczniowie przedstawiali się, rozmawiali ze sobą, robili razem zdjęcia. Podczas warsztatów językowych uczniowie uczyli się  podstawowych zwrotów w pięciu językach. Na początku młodzież trochę się wstydziła, ale potem wszyscy się świetnie bawili. Po powrocie do Krajowej odwiedziliśmy Ogród Botaniczny, gdzie podziwialiśmy piękną roślinność ogrodu.  Wieczorem udaliśmy się do greckiej restauracji, gdzie znowu mieliśmy okazję porozmawiać w międzynarodowych grupach.

Czwartego dnia niestety pogoda się pogorszyła. Niemniej jednak, nie przeszkodziło to w zwiedzaniu. W tym dniu odwiedziliśmy muzeum sztuki i podziwialiśmy arcydzieła rumuńskich artystów. Warto wiedzieć, że w roku 1939 roku w tym budynku przebywał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki.  Po południu odbyły się warsztaty ekologiczne w bibliotece miejskiej. Dzień został zakończony posiłkiem w restauracji, prowadzonej przez zwycięzcę rumuńskiego Masterchefa.

Piąty dzień rozpoczął się zwiedzaniem skansenu w miejscowości Targu-Jiu, gdzie można było zobaczyć tradycyjne rumuńskie domy i budynki gospodarcze. Następnie uczniowie odwiedzili park, w którym mieli okazję zobaczyć kompleks rzeźb sławnego rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brancusi. Potem złożyliśmy  wizytę w szkołę sztuk pięknych. Mieliśmy okazję podziwiać młode utalentowane osoby w trakcie ich pracy. Zwieńczeniem wizyty był koncert przygotowany specjalnie dla nas.

Szóstego dnia uczniowie odwiedzili muzeum historii w miejscowości Severin, blisko granicy z Serbią. Oprócz zwiedzania średniowiecznych murów mieliśmy okazję uczestniczyć w  warsztatach plastycznych. Uczestnicy dekorowali swoje zdjęcia kwiatami i liśćmi. Odwiedziła nas lokalna telewizja dla, której młodzież z Polski udzieliła wywiadu na temat projektu. Następnie udaliśmy się na statek, którym płynęliśmy po Dunaju. Rejs trwał kilka godzin, więc to była świetna okazja podziwiać piękno krajobrazu.

Siódmego, ostatniego dnia wyjazdu odwiedziliśmy muzeum nauki oraz muzeum wsi Casa Baniei Craiova, gdzie zobaczyliśmy, jak wypiekano kiedyś chleb. Tam podziwialiśmy tradycyjne rumuńskie stroje i słuchaliśmy o tradycjach weselnych.  Mieliśmy również okazję odwiedzić jedną z najlepszych szkół w Krajowej.  Następnie przez cztery godziny mieliśmy czas wolny. Po jego zakończeniu odbyła się uroczysta obiado-kolacja, gdzie wręczono certyfikaty uczestnictwa. Następnego dnia rano wszyscy uczestnicy ze łzami w oczach pożegnali się, a chwilę później wyruszyli do Bukaresztu. Wieczorem już byliśmy w domu, zmęczeni ale szczęśliwi. Niewątpliwie, wszystkim uczestnikom ten wyjazd na zawsze zapadnie w pamięć a zawarte znajomości przetrwają przez wiele lat.

Autor: Marta Jasionek - dyrektor szkoły