Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej

Pamiętnik Erasmusa, 20.10 - 26.10.2019

6 listopada 2019

W naszej szkole po raz pierwszy gościliśmy uczniów i nauczycieli z  4 krajów: Włoch, Rumunii, Portugalii i Turcji. Spotkanie odbyło się w ramach  projektu dofinansowanego przez fundusz Unii Europejskiej z kategorii współpraca szkół KA229.  Głównym celem projektu  o tytule „MOTIVATION III-AUTONOMY-ENTHUSIASTIC SCHOOLS” jest wzmacnianie potencjału szkoły do współpracy międzynarodowej, pozyskiwanie wiedzy i umiejętności oraz stawianie czoła nowym wyzwaniom. Językiem komunikacji jest język angielski.

Dzień przyjazdu

Niedziela, dzień oczekiwania i ostatnich przygotowań w rodzinach goszczących. Tego dnia wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji w restauracji Nadrzecze w Broku. Był to dzień ogromnego stresu zarówno dla rodzin, nauczycieli przygotowujących spotkanie, ale najbardziej jednak młodzieży z Włoch i Portugalii, ponieważ to oni znaleźli się w nowym miejscu pośród zupełnie obcych twarzy.

Dzień 1

Cała szkoła przywitała gości hucznie, prezentując swoje muzyczne, taneczne, sportowe i gimnastyczne talenty. Następnie odbyły się warsztaty z robotyki. W mieszanych, międzynarodowych parach, uczniowie budowali roboty z klocków lego, które później jeździły po podłodze. Po południu spacerowaliśmy po Nadbużańskim Parku Krajobrazowym ,podziwiając jego piękno. Tego dnia  uczniowie przełamywali bariery językowe i swoją nieśmiałość a pomogły im w tym zabawy integracyjne przy ognisku.

Dzień 2

Uczniowie wyruszyli na wycieczkę do Warszawy, gdzie wraz z przewodnikiem anglojęzycznym poznawali historię miasta i jego najciekawsze zakątki. Na Starym Mieście ciekawość gości nie miała końca, ale musieliśmy realizować kolejne punkty programu. Podziwialiśmy uroki ulicy Krakowskieg Przedmieścia, zachodząc do Kościoła Św. Krzyża, gdzie wmurowane jest serce Fryderyk Chopina. Byliśmy też pod pomnikiem Kopernika. Następnie wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury, aby przez chwilę podziwiać panoramę miasta. Po posiłku w Złotych Tarasach,  metrem przemieściliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Ok. godziny 20:00 wróciliśmy do domów.

Dzień 3

To kolejny dzień obfitujący w nowe doświadczenia - dzień warsztatów kulinarnych, które przeprowadzone zostały po angielsku przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Staszica w Małkini Górnej. Ich celem było zaprezentowanie gościom tradycyjnej kuchni polskiej. Głównym punktem programu był pokaz przygotowania pierogów,  a następnie ich samodzielne lepienie i gotowanie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu organizacji i przeprowadzenia warsztatów, nie wspomnę o wysokim poziomie języka angielskiego uczniów tej szkoły.

Z pełnymi brzuchami przystąpiliśmy do warsztatów dziennikarskich podczas, których uczniowie opisywali wrażenia z  mobilności. Przy pomocy Maksa Małeckiego artykuły umieszczone zostały na młodzieżowej  platformie dziennikarskiej Junior Media oraz w naszej szkolnej gazetce „Dwójeczka”, której Maks jest redaktorem.

 Dzień 4

Podróż do Torunia, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo wielu  kilometrów dzielących Małkinię od Torunia i męczącej podróży nasi goście wrócili zachwyceni dużą ilością zabytków historycznych, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po czasy współczesne. Wędrowaliśmy Starym Miastem, podziwiając Krzywą W ieżę, dom Kopernika, ruiny zamku Krzyżackiego i Muzeum Miasta Toruń. Nie mogło zabraknąć warsztatów z wypiekania piernika.

Dzień 5

Rozpoczął się lekcją historii poprowadzoną przez panią Elżbietę Więckowską i klasę 8a oraz absolwentów naszej szkoły Janka Przesmyckiego i Sebastiana Ostrowskiego. Nie obyło się bez łez, ponieważ okazało się, że przodkowie naszych gości z Włoch również przebywali w niemieckich obozach zagłady.

Popołudnie przebiegało w pracowitej atmosferze. Zadaniem uczniów było opracowanie filmu z wykorzystaniem zdjęć i efektów oferowanych przez program Adobe Premiere Pro. Warsztaty w języku angielskim  poprowadził absolwent naszej szkoły, Aleksander Zyśk. Powstało mnóstwo filmów, które stanowią świetną pamiątkę z pobytu i które można było obejrzeć w tle podczas uroczystości zakończenia. Miała ona miejsce o godzinie 17.30 na sali gimnastycznej w naszej szkole. Po wręczeniu certyfikatów, podpisaniu list, zdjęciach pamiątkowych, wszyscy uczestnicy odtańczyli ulubioną Belgijkę. To była świetna zabawa jednocząca wszystkich zebranych na sali gimnastycznej naszej szkoły.

Niestety kres naszej przygody zbliżał się nieuchronnie.  Po obfitym posiłku, przygotowanym przez rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły (tu składam ogromne podziękowania wszystkim ), spontanicznie wróciliśmy na salę gimnastyczną. Nikt nie potrafił tak po prostu wyjść. Zabawa była przednia.

 Mimo późnej pory cała „Erasmusowska rodzina” pełna energii grała w piłkę lub bawiła się, śpiewając i tańcząc do muzyki granej na akordeonie przez pana Mirosława Sienickiego.

To były niezapomniane chwile. Dla nauczycieli i pracowników SP2 czas wytężonej pracy, ale i miłych rozmów, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Dla młodzieży, czas przełamywania własnej nieśmiałości i sprawdzania umiejętności językowych. Dla rodziców, wyzwanie, aby spełnić oczekiwania młodzieży goszczącej w ich domach. Dla NAS WSZYSTKICH czas nowych doświadczeń, niezapomnianych spotkań i chwil, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Dzień 6

Czas pożegnania, uścisków i łez.

P.S

Foto relacja najlepiej przedstawi moc wydarzenia, które miało miejsce w naszej szkole w ostatnim tygodniu. A jakie są wrażenia rodziców i uczniów, szczególnie tych goszczących młodzież europejską? 

Magdalena i Rafał Barzyczak z Olkiem i Marysią

„Dziękujemy za możliwość goszczenia w naszych polskich progach gościa z Portugalii- Fatimy Oliviery, był to bezcenny czas rozmów i szlifowanie języka angielskiego dla całej naszej rodziny czas wielu niezapomnianych, wspólnie spędzonych przez dzieci z Portugalii, Turcji, Włoch, Rumunii bardzo interesujących chwil!!!! Dziękujemy pani Dyrektor, pani Alenie, ale przed wszystkim Szefowej tego wspaniałego projektu - pani Ani Warackiej-Zyśk, Brawo Ty, Brawo Wy!!!! 

Monika i Adam Przesmyccy  z Anią i Jankiem

„Bycie "Erasmusową" rodziną to bardzo ciekawe i miłe doświadczenie. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego fajnego projektu  Pozdrawiamy Erasmusowych tatusiówUśmiech

Anna I Marek Małeccy z Maksem i Olą

„Tydzień z Erasmus+ to ciekawe doświadczenie dla naszej rodziny. Thanks for everything!”

Wiktoria Zyśk kl.7b

„W naszym domu gościliśmy dziewczynkę z Włoch, nazywała się Vittoria Cavazza. Kiedy spotkałyśmy się po raz pierwszy, byłyśmy bardzo zestresowane. Po kilku rozmowach było już dużo lepiej. Nie wstydziłyśmy się mówić do siebie po angielsku. Nawet nie zauważyłyśmy, kiedy przyszedł dzień rozstania. Obie się polubiłyśmy i nadal utrzymujemy ze sobą kontakt. Projekt Erasmus uważam za niesamowite przeżycie, które chciałabym powtórzyć.”

Maks Kołota kl. 8a

 „Dla mnie było to wspaniałe przeżycie- mogłem sprawdzić swoje umiejętności językowe. Emanuele był chłopcem o świetnym charakterze, lubił grać w piłkę, układać kostkę Rubika, bardzo dobrze się dogadywaliśmy. Nadal utrzymujemy kontakt. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał możliwość ponownego przyjęcia uczestnika projektu.”

 Antek Figoń kl.8a

„Udział w projekcie Erasmus + na pewno podszkolił mój język angielski, ale najbardziej zadowolony jestem nowych znajomości. Nasi zagraniczni goście mieli okazję mieszkać w naszych domach. U mnie mieszkał chłopak z Portugalii o imieniu Pedro. Na początku trudno było nawiązać z nim kontakt, lecz z każdym dniem było coraz lepiej. Pod koniec pobytu dobrze się dogadywaliśmy i mimo tego, że jesteśmy z różnych państw, odnaleźliśmy wspólne zainteresowania. Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym projekcie i polecam go każdemu.”

 Wiktoria Sienicka kl.8b

„Udział w wymianie Erasmus + oraz przyjęcie obcej dziewczyny było dla mnie bardzo dużym i ekscytującym doświadczeniem. Podczas kilku dni zdążyłam poznać wiele osób. Zapoznawałam się z ich językiem i kulturą. Miałam okazje gościć dziewczynę o imieniu AnnaLuna. Okazała się ona wyjątkowo otwarta i sympatyczna oraz niezwykle śmiała w porównaniu do swoich koleżanek. Pierwsze dni były ciężkie, aczkolwiek później udało nam się nawiązać wspólny język oraz odnaleźć wspólne zainteresowania. Potrafiłyśmy rozmawiać do godziny pierwszej w nocy. Poznałam wiele włoskich tradycji, oraz potraw. Jednego wieczoru moja zagraniczna koleżanka przyrządziła nam również danie włoskie, wedle przepisu jej babci. Wszystkim bardzo smakowało! 

Miałam również okazję porozmawiać z jej rodziną przez czat video. Dowiedziałam się tez wiele o jej przyjaciołach oraz jej życiu prywatnym. Przyjazd ten pomógł mi stać się bardziej otwartą na ludzi oraz poprawił moje zdolności językowe. Pożegnanie było bardzo ciężkie i trudno było powstrzymać płacz. Te wspaniałe przeżycie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, iż w przyszłości będę w stanie przeżyć coś równie ekscytującego!”

 Oliwia Ochman kl.8a

„W październiku przyjechała do mnie dziewczyna z Włoch, która mieszkała z nami przez tydzień. Miała na imię Maddalena. Na początku bardzo się stresowałam, ponieważ nie wiedziałam czy będzie potrafiła mówić po angielsku i czy się dogadamy. Po naszym pierwszym spotkaniu  uspokoiłam się i zobaczyłam, że jest ona bardzo sympatyczną osobą. Dużo rozmawiałyśmy i żadna z nas się nie stresowała. Bardzo się do siebie przywiązałyśmy, przez ten czas poznałam dużo osób, z którymi się zaprzyjaźniłam. Gdy nadszedł czas wyjazdu, obydwie płakałyśmy, ponieważ przywiązałyśmy się do siebie. Doznałam wiele nowych doświadczeń, których nie da się opisać. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa.”

Łucja Roguska kl.8b.

„Wymiana z projektu Erasmus była dla mnie ciekawym doświadczeniem, ponieważ poznałam wiele interesujących osób z Włoch, Turcji, Portugalii i Rumunii.

Razem z rodziną gościłam w swoim domu dziewczynę z Portugalii o imieniu Isabel. Pomimo tego, że na początku była nieśmiała, to w niedługim czasie znaleźliśmy wspólny język. Poprzez wideo rozmowę poznaliśmy jej rodziców, którzy byli równie sympatyczni. Dzięki Isabel poznałam jej ojczysty język, kulturę oraz czym się interesuję i jak piękna jest okolica, w której mieszka.

Następnym razem z chęcią chciałabym wziąć udział w projekcie, ponieważ lubię poznawać nowe osoby. Od czasu do czasu pisze ze swoją nową koleżanką.”

 

Autor: Koordynator projektu - Anna Waracka-Zyśk

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie