IV edycja Konkursu Historycznego Patria Nostra

28 marca 2019

Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie Historycznym „Patria Nostra”. Polega on na stworzeniu filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Podsumowanie tegorocznego konkursu odbyło się 25 marca podczas Gali Finałowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Uczestniczyli w niej organizatorzy konkursu, patroni honorowi, fundatorzy nagród oraz młodzież z Mazowsza i zagranicy wraz z opiekunami. Naszą szkołę reprezentowali Daria Zatorska, Sebastian Ostrowski i Aleksander Zyśk. Podczas Gali zaprezentowane zostały wszystkie prace konkursowe i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody. Uczestnicy konkursu z Powiatu Ostrowskiego otrzymali również nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, które było jednym ze sponsorów konkursu. Nagrody wręczył, uczestniczący w Gali Finałowej, pan wicestarosta Józef Rostkowski.

Przyjemności dla ducha dostarczył nam występ Natalii Marczuk, która wykonała piosenki o tematyce patriotycznej. Otoczeni przez historię, ze wzruszeniem słuchaliśmy tekstów piosenek o polskich bohaterach, którzy tworzyli naszą historię.

Udział w konkursie, zorganizowanym na tak dużą skalę, był dla nas dużym wyzwaniem.  W konkursie oprócz uczestników z Mazowsza brali również udział Polacy z zagranicy: USA, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Podczas spotkania mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami z uczestnikami z innych szkół i porozmawiać z Polakami, którzy przybyli z innych państw.

Pragniemy podziękować wszystkim, w tym: Pani Grażynie Kryńskiej za współpracę i pomoc w tworzeniu pracy konkursowej, organizatorom i sponsorom wszystkich nagród za możliwość uczestniczenia w konkursie i gali oraz za wspaniałe upominki, które przywieźliśmy ze sobą do domu. Konkurs „Patria Nostra” był dla nas świetną zabawą, niezapomnianym doświadczeniem i w znacznym stopniu jeszcze bardziej przybliżył nas do historii naszego kraju.

Autor: Daria Zatorska, ucz. kl. 3a gim.