Dzień Matematyki

11 czerwca 2019

„Matematykę można zdefiniować jako przedmiot, w którym nigdy nie wiadomo, o czym się mówi, ani, czy to, o czym się mówi, jest prawdziwe.” - Bertrand Russell

Matematyka towarzyszy nam na co dzień na każdym kroku, dzięki znajomości, chociażby arytmetyki wykonujemy proste obliczenia ułatwiające ludziom życie codzienne. Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki. Zrozumienie jej dla niektórych jest nie lada wyzwaniem, a dla innych drobnostką, która przychodzi równie łatwo co oddychanie.

7 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbył się dzień matematyki. Uczniowie klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego na temat zagadnień związanych z matematyką, czyli iluzji optycznych, wybitnych matematyków, brył oraz liczby pi. Prezentacje na dane tematy zostały przygotowane, a następnie zaprezentowane na lekcji piątej odpowiednio przez: Roksanę Przywoźną i Natalkę Nienałtowską, Szymona Suskiego wraz z Amelią Kosowską, Aleksandra Zyśka oraz Sebastiana Ostrowskiego. Widownia ze skupieniem wysłuchała pokazu, z którego z pewnością wyniosła istotne informacje.

Następnie na lekcji szóstej uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek chętnie rozwiązywali zadania opierające się na logicznym myśleniu. Celem tego było pokazanie młodzieży, że matematyka nie musi być nudna oraz że nie musi opierać się zawsze na schematycznych, powtarzających się obliczeniach. Łamigłówką, która szczególnie przypadła uczniom do gustu były magiczne kwadraty, wiele dzieci poprawnie wykonało to zadanie, mówiąc przy tym, że bardzo im się podobało.