Wystawa "Dbajmy o Ziemię"

10 czerwca 2019

Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. Uczniowie klas czwartych wykonały prace, które przybliżyły temat segregowania śmieci i wyeksponowały swoje prace na wystawie szkolnej.

W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów rocznie. W tym 124 miliony ton to odpady przemysłowe, a 11 milionów ton odpadów to odpady komunalne. A więc średnio każdy Polak wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych rocznie, zaś w Unii Europejskiej średnio 360-620 kg na osobę na rok.

Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzonych w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców) z których zostały wyprodukowane. Segregacja u źródła to selekcja odpadów prowadzona w miejscu naszych gospodarstw domowych. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling).

Natomiast segregacja odpadów w gminach prowadzona jest jako segregacja workowa lub segregacja kontenerowa. Segregacja workowa polega na zbieraniu odpadów do specjalnie dostarczonych przez gminę worków plastikowych i wprowadzona jest głównie na osiedlach domów jednorodzinnych.

Segregacja kontenerowa dotyczy w większości osób mieszkających w blokach, gdzie ustawione są zestawy kontenerów. Odpady niebezpieczne mogą być składowane jedynie na specjalnych składowiskach lub na odpowiednio zabezpieczonych częściach składowisk komunalnych. Segregacja i recykling odpadów pozwala na:

• przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały,

• oszczędzanie miejsca na składowanie,

• ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych trudno ulegających rozkładowi odpadów,

• ograniczenie zużycia surowca naturalnego,

• oszczędzanie zużycia energii,

• ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery,

• ograniczenie ilości odpadów i ścieków.

Autor: p. Dorota Sławińska