MŁODA POLSKA SZKOŁA PARLAMENTARYZMU

23 listopada 2018

W dniu 26 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP na forum pt. ,,Parlamentaryzm i demokracja w UE w świetle nie tylko Acta 2.” Odbywało się ono pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego w ramach programu MŁODA POLSKA SZKOŁA PARLAMENTARYZMU.

Debata, w której uczestniczyliśmy odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu. Brali w niej udział znani profesorowie, publicysta oraz młodzież z różnych szkół z Polski. Podczas niej zastanawiano się między innymi, czy rola parlamentów narodowych jest dostatecznie uwzględniana w polityce Unii, co należy zrobić, by Unia stała się bardziej demokratyczna, czy respektowana jest wolność i równość między państwami. Przysłuchując się debacie uświadomiliśmy sobie, że parlamentaryzm jest nieodzownym elementem współczesnej demokracji. Zrozumieliśmy także, jak wielki wpływ możemy mieć w niedalekiej przyszłości na życie społeczne.

Po zakończeniu spotkania zwiedzaliśmy z przewodnikiem sale sejmowe. Największe wrażenie zrobiła na nas sala plenarna. Tam podczas rozmowy mogliśmy wykazać się swoją wiedzą na temat organizacji sejmu i procesu legislacyjnego.