2 października 2018

Dnia 30.09.2018r. w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym szkolnym organizatorem akcji była klasa VIIa, z wychowawczynią p. Joanną Zarębą. Akcja Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest międzynarodowym szkolnym wydarzeniem. Polega ona na sprawdzaniu „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów.

Nauczyciel może przeprowadzić akcję w klasie, szkole i w mieście. Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.

Przygotowania zaczęliśmy w środę, kiedy na tablicach zawisły plakaty ogłaszające o ŚDMT. Organizujemy go już po raz drugi. Wszyscy siódmoklasiści byli zaangażowani w pracę nad akcją. Również klasy 8 pomogły, tworząc gazetkę. Składała się ona z wielu plakatów matematycznych, które wykonały klasy piąte oraz rymowanek przygotowanych prze uczniów klas czwartych. Dekoracja stanęła na głównym korytarzu. Obok niej, siedzieli nasi tabliczkowi egzaminatorzy, którzy proponowali zagadki, łamigłówki, rebusy i zadania sprawdzające tabliczkę mnożenia. W nagrodę można było otrzymać odznaczenie Mistrza lub Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Klasy piąte napisały konkurs, w którym należało się wykazać się znajomością tabliczki mnożenia i zmieścić się w określonym czasie. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie: Jakub Zawisza 5a, Amelia Kołota 5b, Milena Dobrowolska 5b, Daniel Dylewski 5c, Piotr Skorek 5c, Zofia Korzeb 5c i Julia Kołodziej 5c. Zostali oni Mistrzami Tabliczki mnożenia.

W szkole działały wtedy patrole. Zadawali oni wszystkim ciekawe zagadki i działania. Każdy chętny, uczeń i nauczyciel, mógł sprawdzić swoją sprawność rachunkową i znajomość tabliczki mnożenia. W ramach ŚDMT w klasach III, uczniowie mieli okazje wykonać plakaty promujące mnożenie, oraz zagrać w matematyczne gry planszowe m. in. Karty Grabowskiego.

Mamy nadzieję, że wielu uczniów przypomniało i utrwaliło tabliczkę mnożenia. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej akcji i mamy nadzieję, że uda nam się organizować kolejne edycje.

Autor: p. Joanna Zaręba